Betfred World Championship 2018
Sat 21 April - Mon 7 May 2018
See on Wikipedia
BBC coverage in detail

Venue: Crucible Theatre, Sheffield
Dates: 21 April - 7 May 2018

Schedule and results at snooker.org

Seeds
Ranking Name                 R1 R2 QF SF Final  Frames won      
                     best of 19 25 25 33 35     R1  R2  QF  SF Final #

 1. Mark Selby (Eng)          0                  4                  31   
 2. Ronnie O'Sullivan (Eng)   1 0                    9             10/11
 3. Ding Junhui (Chn)         1 1 0                      5           8
 4. Judd Trump (Eng)          1 1 0                     12           5
 5. John Higgins (Sco)        1 1 1 1 0                         16   2
 6. Barry Hawkins (Eng)       1 1 1 0                       15       3
 7. Mark Williams (Eng)       1 1 1 1 1 winner                  18   1
 8. Shaun Murphy (Eng)        0                  9                 17/18   
 9. Kyren Wilson (Eng)        1 1 1 0                       13       4
10. Neil Robertson (Aus)      0                  5                 26/29  
11. Marco Fu (HK)             0                  5                 26/29
12. Stuart Bingham (Eng)      0                  7                 21/24
13. Luca Brecel (Bel)         0                  6                  25   
14. Anthony McGill (Sco)      1 0                    4              15
15. Ali Carter (Eng)          1 1 0                      8           6
16. Mark Allen (NI)           1 1 0                      6           7

17. Ryan Day (Wal)            0                  8                 19/20                    
18. Stephen Maguire (Sco)     0                  7                 21/24
21. Graeme Dott (Sco)         0                  8                 19/20
22. Joe Perry (Eng)           1 0                    8              12
25. Xiao Guodong (Chn)        0                  3                 31/32    
27. Ricky Walden (Eng)        1 0                    9             10/11
30. Jack Lisowski (Eng)       1 0                    1              16
34. Jimmy Robertson (Eng)     0                  5                 26/29
37. Robert Milkins (Eng)      1 0                    7              13
51. Jamie Jones (Wal)         1 0                    5              14  
52. Matthew Stevens (Wal)     0                  3                 31/32
55. Chris Wakelin (Eng)       0                  9                 17/18 
56. Stuart Carrington (Eng)   0                  7                 21/24
58. Thepchaiya Un-Nooh (Thai) 0                  7                 21/24
64. Liam Highfield (Eng)      0                  5                 26/29
68. Lyu Haotian (Chn)         1 0                   10                9





Results First round, best of 19 frames
Losers receive 18,000

Mark Selby (Eng)         4-10 Joe Perry (Eng)
Mark Allen (NI)         10- 5 Liam Highfield (Eng)

Kyren Wilson (Eng)      10- 3 Matthew Stevens (Wal)
Shaun Murphy (Eng)       9-10 Jamie Jones (Wal)

John Higgins (Sco)      10- 7 Thepchaiya Un-Nooh (Thai)
Stuart Bingham (Eng)     7-10 Jack Lisowski (Eng)

Luca Brecel (Bel)        6-10 Ricky Walden (Eng)
Judd Trump (Eng)        10- 9 Chris Wakelin (Eng)

Ding Junhui (Chn)       10- 3 Xiao Guodong (Chn)
Anthony McGill (Sco)    10- 8 Ryan Day (Wal)

Marco Fu (HK)            5-10 Lyu Haotian (Chn)
Barry Hawkins (Eng)     10- 7 Stuart Carrington (Eng)

Mark Williams (Wal)     10- 5 Jimmy Robertson (Eng)
Neil Robertson (Aus)     5-10 Robert Milkins (Eng)

Ali Carter (Eng)        10- 8 Graeme Dott (Sco)
Ronnie O'Sullivan (Eng) 10- 7 Stephen Maguire (Sco)

* denotes concluding session of match.

First round, best of 19 frames, 21-26 April

Saturday, 21 April

11:00 CET
Mark Selby               2- 7 Joe Perry
Marco Fu                 3- 6 Lyu Haotian

15:30 CET
Kyren Wilson             7- 2 Matthew Stevens
Ronnie O'Sullivan        3- 6 Stephen Maguire

20:00 CET
Mark Selby               4-10 Joe Perry
Ali Carter               3- 6 Graeme Dott

Sunday, 22 April

11:00 CET
Mark Allen               6- 3 Liam Highfield
Ronnie O'Sullivan       10- 7 Stephen Maguire

15:30 CET
Shaun Murphy             5- 4 Jamie Jones
Ali Carter              10- 8 Graeme Dott

20:00 CET
Kyren Wilson            10- 3 Matthew Stevens
Marco Fu                 3-10 Lyu Haotian

Monday, 23 April

11:00 CET
Mark Allen              10- 5 Liam Highfield
Barry Hawkins            5- 3 Stuart Carrington
indeed, one frame behind

15:30 CET
Shaun Murphy             9-10 Jamie Jones
Ding Junhui              6- 3 Xiao Guodong

20:00 CET
Luca Brecel              3- 6 Ricky Walden
Barry Hawkins           10- 7 Stuart Carrington

Tuesday, 24 April

11:00 CET
Stuart Bingham           4- 5 Jack Lisowski
Ding Junhui             10- 3 Xiao Guodong

15:30 CET
Luca Brecel              6-10 Ricky Walden
Mark Williams            7- 2 Jimmy Robertson

20:00 CET
Stuart Bingham           7-10 Jack Lisowski
Neil Robertson           3- 6 Robert Milkins

Wednesday, 25 April

11:00 CET
John Higgins             6- 3 Thepchaiya Un-Nooh
Mark Williams           10- 5 Jimmy Robertson

15:30 CET
Judd Trump               6- 3 Chris Wakelin
Neil Robertson           5-10 Robert Milkins

20:00 CET
John Higgins            10- 7 Thepchaiya Un-Nooh
Anthony McGill           3- 6 Ryan Day

Thursday, 26 April

14:00 CET
Anthony McGill          10- 8 Ryan Day

20:00 CET
Judd Trump              10- 9 Chris Wakelin


Second round, best of 25 frames, 26-30 April
Losers receive 27,500

Results Second Round

Joe Perry               8-13 Mark Allen
Kyren Wilson           13- 5 Jamie Jones
John Higgins           13- 1 Jack Lisowski
Ricky Walden            9-13 Judd Trump
Ding Junhui            13- 4 Anthony McGill
Lyu Haotian            10-13 Barry Hawkins
Mark Williams          13- 7 Robert Milkins
Ali Carter             13- 9 Ronnie O'Sullivan

Thursday, 26 April

14:00 CET
Joe Perry               3- 5 Mark Allen

20:00 CET
Lyu Haotian             3- 5 Barry Hawkins

Friday, 27 April

11:00 CET
Joe Perry               8- 8 Mark Allen
the gentleman                the Pistol

Ali Carter              5- 3 Ronnie O'Sullivan

15:30 CET
Lyu Haotian             7- 9 Barry Hawkins
Kyren Wilson            5- 3 Jamie Jones

20:00 CET

Joe Perry               8-13 Mark Allen
Ali Carter              9- 7 Ronnie O'Sullivan 

Saturday, 28 April

11:00 CET

Lyu Haotian            10-13 Barry Hawkins
Kyren Wilson           11- 5 Jamie Jones

15:30 CET

Ali Carter             13- 9 Ronnie O'Sullivan
the captain                  the rocket
John Higgins            8- 0 Jack Lisowski
wizard of wishaw             the jackpot

20:00 CET

Kyren Wilson           13- 5 Jamie Jones
Mark Williams           4- 3 Robert Milkins

Sunday, 29 April

11:00 CET

Ricky Walden (Eng)     `4- 4 Judd Trump (Eng)
Ding Junhui (Chn)       8- 0 Anthony McGill (Sco)

15:30 CET

John Higgins (Sco)     13- 1 Jack Lisowski (Eng)
Mark Williams (Wal)    10- 6 Robert Milkins (Eng)

20:00 CET

Ricky Walden (Eng)      8- 8 Judd Trump (Eng)
Ding Junhui (Chn)      12- 4 Anthony McGill (Sco)

Monday, 30 April

14:00 CET

Ricky Walden (Eng)      9-13 Judd Trump (Eng)
Ding Junhui (Chn)      13- 4 Anthony McGill (Sco)

20:00 CET

John Higgins (Sco)     ready Jack Lisowski (Eng)
Mark Williams (Wal)    13- 7 Robert Milkins (Eng)

Quarter finals, best of 25 frames, 1 May - 2 May
Losers receive 42,500

Results quarter-final

Mark Allen              6-13 Kyren Wilson
John Higgins           13-12 Judd Trump
Ding Junhui             5-13 Barry Hawkins
Mark Williams          13- 8 Ali Carter

Tuesday 1 May

snooker flukes

11:00 CET

Mark Allen              4- 4 Kyren Wilson

Ding Junhui             3- 5 Barry Hawkins

15:30 CET

John Higgins            3- 5 Judd Trump

Mark Williams           4- 4 Ali Carter

20:00 CET

Mark Allen              5-11 Kyren Wilson

Ding Junhui             5-11 Barry Hawkins

Wednesday 2 May

11:00 CET

John Higgins            8- 8 Judd Trump

Ding Junhui             5-13 Barry Hawkins

15:30 CET

Mark Allen             6-13 Kyren Wilson

Mark Williams          8-7 Ali Carter

20:00 CET

John Higgins          13-12 Judd Trump

Mark Williams         13- 8 Ali Carter

Semi-finals, best of 33 frames, 3 May - 5 May.
One table, losers receive 85,000

Semi-final results:

Kyren Wilson           13-17 John Higgins
Barry Hawkins          15-17 Mark Williams

Thursday 3 May

14:00 CET
Kyren Wilson            3- 5 John Higgins

20:00 CET
Barry Hawkins           5- 3 Mark Williams

Friday 4 May

11:00 CET
Kyren Wilson            7- 9 John Higgins

15:30 CET
Barry Hawkins           9- 7 Mark Williams

20:00 CET
Kyren Wilson           11- 13 John Higgins

Saturday 5 May

11:00 CET
Barry Hawkins          13-11 Mark Williams

15:30 CET
Kyren Wilson           13-17 John Higgins

20:30 CET
Barry Hawkins          15-17 Mark Williams

Final, best of 35 frames, 6 May - 7 May
Winner: 425,000; Runner-up: 180,000
 
Sunday 6 May

Eight frames in first session and nine in second

15:00 First session:
John Higgins            3- 5 Mark Williams

20:00 Second session:
John Higgins            7-10 Mark Williams

Monday 7 May

15:00 Third session:
John Higgins           10-15 Mark Williams

20:00 Final session:
John Higgins           16-18 Mark Williams

Updated Tuesday May 8th, 2018